Ara

Cinsel eğitim / Sex Education Dizi Önerisi

Cinsel eğitim ve cinsel farkındalık konusunda kendimize ve çevremize karşı daha bilinçli bireyler olmak için birkaç tavsiyem var. Bu konunun analizini Cinsel Eğitim adındaki (Sex education) dizisi üzerinden yapacağım. Bu dizide cinsel eğitim ve farkındalık, farklı bakış açılarından işleniyor. Biliyorum ki cinsellik konusunda aileler de çocuklar da yeterince eğitimli ve bilinçli olamayabiliyor. Dizide gençlerin kendi cinsel hayatları, cinsel yönelimlerini tanıma üzerine hikayeler bulunuyor. Gerçek hayattaki karşılığını düşünürsek, bu her bireyin geçirdiği bir serüvendir. Bu heyecanlı, merak uyandırıcı, sıkıntılı ya da normal geçebilen bir süreç. Bu süreçte hem ebeveynlerin çocuklarına karşı nasıl davranması gerektiğinden bahsedeceğim, hem de cinsel farkındalık konusunda daha bilinçli olabilmek için tavsiyeler vereceğim.

Bahsedeceğim iki karakter var; Otis ve Eric. Otis’in annesi cinsel terapi veriyor. Yani bu konuda uzman biri. Annesinin işinden dolayı, Otis cinselliğin normal bir süreç olduğunu ailesinden öğreniyor. Ancak Otis’in annesi onun kişisel sınırlarına (özellikle cinsellik konusunda), odasını karıştırarak, kontrol altına almaya çalışarak çok fazla müdahale eden biri. Bu baskıyı hisseden Otis, annesinin gözünde normal bir gelişimi olduğunu göstermek için, mastürbasyon yapıyormuş havası verdiği dergiler, peçeteler gibi detayları odasında bırakıyor.Bu durumda 2 gariplik var. Öncelikle kendisini olmadığı gibi göstermeye çalışan genç bir insan görüyoruz. Olduğu kişiyi çevresine gösterdiğinde, kabul görmeme baskısı hisseden, normal tanımına çok fazla takılmış olan biri . Bir de annesinin mahremiyet ihlali söz konusu. Bu noktada, aile bireylerinin ilgisinin dozunda yararlı olduğunu saptayabiliyoruz. Çok fazla ilgi, sınırların ihlali, genç bir bireye çok fazla baskı hissettirebilir. Bu durum genç bireylerde “Normal değil miyim?”, “Normal değilsem eğer kabul görmez miyim?”, "Sevilmez miyim?” gibi sorularla boğuşmasına sebep verebiliyor. Aileler açısından farkındalık kazandırmak ile özeline girmek ve çocuklarının adına karar verip kontrol etmek arasında bir çizgi vardır. Eğer aileninin özel alanınızı çok fazla ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu sakin bir dille anlatmalısın ve karşılıklı olarak konuşmalısınız.

Cinselliğin ilk tanımını aileden sağlıklı bir şekilde almak bir çocuk için oldukça önemlidir. Çünkü cinselliği çok iyi veya çok kötü yönde tanımlamak, cinsellik teması üzerinde travmalara sebep olabilir. Bu da bireyin sadece cinsel yaşamını değil, sosyal yaşamını da kısıtlayan bir engel haline gelebilir. Bir birey olarak kişisel alanımızın ihlal edilmesi karşısında, taciz ediliyor gibi hissedebiliriz. Bu durumlarda bu rahatsızlığını belirtmek oldukça önemli. Eğer bir ebeveyn isen çocukların hayatındaki her şeyi kontrol etmen onlara deneme yanılma şansı vermemek demektir. Ve çocuklar kontrol etmeyi değil edilmeyi öğrenirse, bu onların güçlü ve özgüvenli bir birey olarak yetişmelerini engelleyebilir. Dizide bir de Eric karakteri var. Eric karakteri ile birlikte “cinsel yönelim farkındalığını” inceleyeceğim. Eric kendisinin gay olduğunu keşfeden bir karakter. Ama bunu keşfetme serüveninde kendi içinde belli savaşlar veriyor. Bir kaç sahnede babasının kendisini makyaj yaparken gördüğünü izliyoruz. Endişelenen babasına karşı Eric’in davranışı “Baba büyütülecek bir şey değil makyaj yapmayı seviyorum ve yapıyorum” tarzında oluyor. Bu davranıştan aslında Eric’in kendisinden emin ve özgüvenli olduğunu görebiliyoruz. Babasının tepkisinden dolayı baskı oluşsa da, Eric kendine olan güveni sayesinde kendisini özgürce ifade etmeye devam ediyor. Önemli bir dipnot olarak; eğer ebeveyn olarak izliyorsan genç bireylerin cinsel yönelimlerini keşfetmelerini desteklemen gerekli. Çünkü eğer onları değiştirmeye, olmadıkları bir kalıba koymaya çalışırsan bu sadece karşındakinin hayatını mutsuz bir şekilde yaşamasına devam etmesine sebep olur. Konuşmaya açık olmalısın. Başkalarının ne söylediğini bir tarafa bırakıp, çocuğuna özgüven sağlamalısın. Eğer başkaları ne der diye yaşarsak, yaşadığımız hayat bize değil onlara ait olur. Kendini keşfetme yolunda olan bir bireyi yargılayıp kısıtlamadan önce, kendi korkularını ve tabularını yenmelisin. Bazen çocuklar aileden, bazen ise aileler çocuklardan bir şeyler öğrenmeli. Ve herkes kendi doğasını tanıyarak yaşamalı.

Eğer cinselliğin ile alakalı zorluklar çekiyorsan, bu konuda bir desteğe ihtiyacın var ise bir terapiste danışabilirsin. Çünkü bu durumun üstesinden gelmek kendi hayatını daha kaliteli yaşamanı sağlayacaktır.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör