top of page
Ara

Hayal Et ve Gerçekleştir! Vizyonlama & Vizyon Tablosu

Hayal kurmak, düşünmek hepimize has olan bir şeydir. Bunu tam olarak, olması gerektiği gibi yaparsak aslında hayat bize çok güzel kapılarını açabiliyor. Bunu iki bölümde anlatıcam. İlk bölümde, vizyonlama nedir ve bunu nasıl kullanabilirsin? Sonrasında ise, hedeflerine ulaşmanda sana motivasyon sağlayacak bir kaynak olan vizyon tablosundan bahsedeceğim.
Vizyonlama Nedir?


Gelecek, istediklerimiz ve hedeflerimiz hakkında hayal kurmak diyebiliriz. İnsanlara verilen bu gücü, hediyeyi güzel bir şekilde kullanırsan, hayatına tüm güzellikleri çekebilirsin. Kariyer, kilo vermek, yurt dışına çıkmak, istediğin bölümü kazanmak veya sevdiğin insanı bulmak olabilir. Günlük hayatımızda biz farkında olmadan pek çok yargıda bulunuyoruz. Aslında, belki de sen fark etmiyorsun ama bu oluşturduğun yargıların hepsi doğru değil. Bu olumsuz yargılar sonucunda da hayallerimize giden yolda, tökezlemeye başlayabiliyoruz. Şimdi biz bu teknikle birlikte, çok daha net hayaller kurup daha sonrasında da hedeflerimize odaklanmamızı sağlayabiliriz. Bu sayede gerçekten hayallerimize ulaşabiliriz. Gelecekle ilgili net hedeflerin varsa, beynin o hedeflere çok daha fazla odaklanıp, gerçekleştirmeye eyleminde oluyor. Acaba sürekli evde oturup, “Beni kimse sevmiyor, herkesin sevgilisi var benim yok.” benzeri düşüncelere kapılıyorsan, aslında beynin sürekli bu düşüncelere odaklandığı için bunları daha da devam ettirme eyleminde oluyor. Dolayısıyla, birlikte bir plan yapabilir, güzel bir hedef tablosu oluştabilir ve günlük olarak hedef belirleyebiliriz. Sonrasında ise, hayatın kendiliğinden değişebilir!

Hayal gücü, insanın geleceğe yolculuk yapmasını sağlar. İnsanın gözünün gördüğünün, ötesine geçmesini sağlayan şeydir hayal gücü.


Kişisel görüşüm; geleceği hayallerimiz vasıtasıyla görmemiz mümkün. Pek çok şeyi hayal kurabiliriz, bu da geleceğin pek çok şekli olduğunu gösteriyor. Biz hangi hayalimize odaklanırsak ve düşüncemize daha fazla inanırsak, onu gerçekleştirme eyleminde oluyoruz. Bilimsel açıklamalarda da gördüğümüz üzere, beynimiz bu şekilde çalışmaktadır. Gerçekten gelecekle ilgili yaşanmasından korktuğun bir ânı düşün, onu düşündüğün zaman ne oluyor? Beynin onu gerçekmiş gibi algılıyor ve o ânı düşünürken heyecanlanabilirsin, kalp atışların artabilir. Çünkü beyne göre düşünmek, gerçek yaşantı kadar gerçek. Gelceği düşündüğümüz zaman bazı hormonlarımız salgılanmaya, kaslarımız bile aktive olmaya başlıyor. Dolayısıyla, bizim hayal kurmaya çok daha fazla önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Hayatın bize getirdikleri, bizim dünyaya nasıl baktığımızla ilgili. Unutmaman lazım ki, herkesin hayatla ilgili algısı, tecrübeleri farklı. Genelde de insanlar hayattan ne bekliyorsa, onlar başlarına geliyor. Bir hedefimiz varsa ve onu sürekli gerçekleştiremiyor, aynı yerde duruyorsak zihnimizde bizi bloke etmiş bazı düşünceler veya görseller var demektir. Aslında hayal kurma terapisi yani vizyonlama tekniği bu düşüncelerimizi tekrardan şekillendirmemize yardımcı olacak bir tekniktir.


Hayatımıza Nasıl Uygulayabiliriz?


İlk önce gerçekten şunu anlamanı istiyorum; düşüncelerimiz mıknatıs gibidir.

Düşünceler ilk önce inanca, sonrasında ise davranışlara dönüşür. Bir şeyi ne kadar çok düşünürsek, ona daha fazla inanmaya başlıyoruz. İnandıkça da bu düşünceler bilinçaltımıza yerleşiyor ve inandığımız şeye doğru ilerlemeye başlıyoruz. Tıpkı birer mıknatıs gibi.


Bu vizyonlama metodunu uygulayabilmek için kimsenin seni rahatsız etmediği bir ortama ihtiyacın var. bu egzersizi yatarak da, ayakta da, oturarak da yapabilirsin.


İkinci kural ise ilk başladığında 5-10 dakika arasında yapmanı öneririm. Zamanla bu süreyi arttırabilirsin.


Üçüncüsü ise, gerçekten net bir hedefin olması lazım. Bu hayal kurma seansını hangi hedefini gerçekleştirmek için yapıyorsun? Kendine net olarak söyleyebilmen lazım. Hayal kurarken 1 hedefin olsun. Çünkü, birden fazla olduğu zaman net bir vizyon kuramayabiliyorsun. Ne kadar net, o kadar güzel sonuçlar demektir.


Dördüncü olarak, pratiğe başlarken zihninin sakin bir deniz gibi olması lazım. Belki ilk başta bir sürü otomatik düşünce açığa çıkabilir. Bunlar çok normal. Ancak eğer yeterince pratik yaparsan, bu düşüncelere değil de sadece âna odaklanmaya başlayacaksın. Geçmiş ve gelecek hakkında düşünmene gerek yok. Otomatik düşüncelerini, konuşan seslerini bir şu an için bir rafa kaldırarak âna odaklanmanı istiyorum. Âna odaklanabilmek, o moda girebilmek için 1-2 dakikalık bir nefes egzersizi yapabilirsin. Aslında bu çok basit. İlk derin bir nefes alıp, biraz tutup sonrasında nefesini bırakmanı istiyorum. Sadece nefes egzersizi. Odağını da nefesine vermeni istiyorum nefesinin burnundan geçtiğini diyaframına indiğini ve sonrasında da çıktığını hissetmeni istiyorum. Bu sayede çok daha sakinleşeceğini düşünüyorum. Egzersize hazırsın.


Şimdi, gerçekten gözlerini kapatıp akan suyun sesini duymanı ya da yüzüne çarpan meltem rüzgarını hissetmeni istiyorum. Ayaklarını çimenlerde hissetmeni ve kurduğun hayal her ne ise, bunun gerçekten olabildiğince net bir şekilde hayal etmeni istiyorum. Gerçek hayat gibi net olması gerekmiyor. Ama nerede olduğunu, havayı, sıcaklığı, detayları, yerdeki çimlerde olan o nemliliği, yürürken ayakkabının çıkardığı o sesi düşünmeni istiyorum.


Bunların hepsini düşünürken mantığın da araya girmeye çalışıyor olabilir. Zaten şu anda mantık aramıyoruz. Mantığın sadece senin bu yaşına kadar edinmiş olduğun tecrübelerin ile sınırlı. Dolayısıyla, mantık aramana gerek yok. Gerçekten hayallerine odaklan, duygularını kat. Bu tecrübe mantıksal değil de duygusal olmalıdır. Odağını, düşünceni ve zihnini şekillendirebilmen için bu egzersizi her gün yapmaya çalış. Sana çok yardımcı olacağını düşünüyorum.


Son olarak Youtube videomda da görebileceğin gibi, bir vizyon tablosu oluşturmak, hayal terapisinde önemli bir adımdır. Dilersen, videomu izleyerek fikir edinebilirsin. Tablona hedefinle ilgili sözleri, görselleri ekleyebilirsin. Tablonu sürekli göreceğin bir yere koymak da önemlidir. Bu sayede, zihninin daha kolay şekillenmesine yardımcı olabilirsin.


Umuyorum ki videolarımı ve blog yazılarımı da çevrende ihtiyacı olan kişilerle paylaşıyorsundur. Eğer benden bu konularla ilgili online terapi almak istersen lütfen hiç çekinme. Samimi bir şekilde konuşarak, pek çok şeyi aşabiliriz.


Kendine çok iyi bak! Görüşmek üzere. Hoşça kal.
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page