top of page
Ara

İLK CİNSEL İLİŞKİ – #sözümbeldenaşağı

Nasılsın? Umarım iyisindir, umarım her şey yolunda gidiyordur. Ben psikolog Merve Okhız. Hoş geldin. Bugün seninle beraber “İlk Cinsel İlişki” hakkında konuşmak istedim. Eğer ilk kez cinsel ilişki yaşayacaksan bu yazı senin için oldukça önemli olabilir. Toplumumuzda cinsellik pek de konuşulmuyor. Hâlâ büyük bir tabu. Youtube kanalımdaki “Sözüm Belden Aşağı” Youtube serimin amacı da bu konuları konuşmak.


Biz çoğunlukla, cinselliği nasıl yaşayacağımızı bilmiyoruz. Genelde çevremizde gördüklerimizden öğreniyoruz. Örneğin; romantik komedi filmlerindeki sevişme sahnelerinden, porno filmlerden görüyoruz veya çevremizdekilerin anlattıklarıyla “cinsellik nasıl yaşanılır?” öğreniyoruz. Aslında bu öğretilenler çoğunlukla doğru olmuyor. Çünkü, o kişiler de genelde çevresinden duyduklarıyla öğreniyor. Burada önemli olan “sorgulamak.”

Şimdi seninle birlikte, genelden başlayarak özele doğru sorgulayacağız.


Cinsel yönelimin ne olursa olsun, bu yazı herkes için. Karşında bir partner varsa, en önemli şey “güvenmek.” Bu tek gecelik bir birliktelik olabilir, uzun süreli ilişkiler de veya evlilikler de olabilir. Önemli olan, en temelde güven olması. Eğer karşındaki kişiye güvenmeden cinsellik yaşama kararı aldıysan, belki düşünceni tekrar gözden geçirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü, cinsellikte her şeyimizi açıyoruz o kişiye. Değil mi? Kalbimizi, bedenimizi, ruhumuzu, zihnimizi açıyoruz. Her şeyimizi o kişiye açıp, bir şekilde bir paylaşım yapmaya çalışıyoruz. Güvenmediğimiz bir insanla bunu yaşamak, bizim için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.


İkinci olarak ise “saygı ve izin” konusundan bahsedebiliriz. Karşımızdaki insanın bedenine saygı duymamız oldukça önemli. O kişinin izni olmadan, cinsel olarak bir kişiyle beraber olmaya çalışıyorsak, buna daha farklı şeyler söyleniyor. Cinsel istismar, taciz ve tecavüz denilebilir. Bir kişi ile çıplak olarak bir yatakta yatıyor olsan bile, o kişi, “hayır, ben karar değiştirdim.” diyorsa, karşındaki kişiye tabii ki saygı duymak zorundasın. “Nasıl yani, zaten yatakta çıplağız, demek ki istiyor.” Diye düşünmek yanlış bir çıkarım olur. Sadece cinsel birleşim olmadan da bir kişiyle yatakta yatabilirsin. Burada önemli olan “konuşmak. ”Karşındaki kişiyle bol bol konuş. Varsayım yapma, izin al. “Bunu yapmak istiyorum. Senin için de uygun mu? Şu an nasıl gidiyor, nasıl hissediyorsun?” benzeri sorular sormak gerçekten önemli. Her birimiz nasıl özelsek, cinselliğimiz de aynı şekilde özel. Herkesin farklı fantezileri, inançları, farklı değerleri ve farklı sınırları olabiliyor. Farklı “hayırları” olabilir. Bu gibi durumlar için, en başta belki de konuşmak iyi olabilir. Hoşlanıp hoşlanmadığın şeyleri belirtebilirsin. Neyi sevdiğini bilmiyorsan, denemek istediklerini dile getirebilirsin. Karşındaki kişinin de denemek isteyip istemediğini sorabilirsin. Bunları konuşmak çok önemli. Bu sayede de herhangi bir rahatsızlık ve kötü sonuç oluşmasını engellemiş olursun.

Öğrenciler genellikle üniversite dönemiyle beraber aktif bir hayata girebiliyorlar. Burada çok önemli olan bir şey var. Tabii ki herkesin kendi değerleri, doğruları ve yanlışları var. Dünyada tek bir mutlak doğru yok. “Sana ne uygun?” önemli olan bunu sorgulamak.


Gelelim üçüncü başlığımıza, “Cinsellikte hazır hissetmek.” Diyelim ki bir ilişkin var ve partnerin cinsellik yaşamak istiyor ama sen bunu istemiyorsun, henüz hazır değilsin. Genelde bu durum kadınlarda daha fazla olabiliyor. “Partnerimiz istiyor diye, ben istemesem bile, onun ihtiyacı var.” şeklinde düşünüp, o kişiyle birliktelik yaşayabiliyoruz. Ancak, bu nedenden dolayı kendimize olan saygımız ve özgüvenimiz düşebiliyor. Kendimize daha az değer vermeye başlayabiliyoruz. Kendimizden uzaklaşıyoruz.

Dolayısıyla hazır hissetmen ve senin de istemen yani iki kişinin de aynı anda istemesi çok önemli. Eğer ki bir başkası, onunla cinsel ilişki yaşamayacağın için seni tehdit ediyorsa, zaten senin için doğru insan değil demektir. O yüzden lütfen buna çok dikkat et. Gerçekten senin hazır olman gerekiyor. Bu durum yalnızca kadınların karşılaşabileceği bir durum değil. Erkekler de bu durumu yaşayabilir. Karşındaki kadının, partnerinin, geçmişte düzenli bir ilişkisi olmuş olabilir. Ve sen de daha önceden cinsellik yaşamamış olabilirsin. Hazır hissetmiyorsan, kendini zorlaman gerekmiyor. Çünkü biz kendimizi zorladığımız zaman, “haz” dediğimiz şey bize haz olmaktan çıkıyor. Bize daha çok zorlama ve kendi kendimizi de daha fazla yıpratmamıza neden olabiliyor. O yüzden “hayır demeyi öğrenmek” çok önemli. Bir kişiye “hayır” demek, senden eksiltmez. Tam aksine seni daha da kendinle barışık ve daha özgüvenli biri haline getirir. Hayır demek seni daha da büyütür. Lütfen bunu kendine hatırlat. Dürüst olmak çok önemli. Daha önce bir ilişki yaşamadıysan, yaşamadım diyebilirsin. Veya yaşadıysan, yaşadığını söyleyebilirsin. Eğer karşındaki insan senin sahip olduğun düşüncelerden ve değerlerden dolayı yargılıyorsa, belki de o senin için güvenebileceğin bir insan değildir.


Unutma ki cinsellik iki taraflı olarak yapılan, iki kişinin de isteği ile olan bir şeydir. Şu ana kadar sana verebileceğim en güzel tavsiye şu olur; toplumun, çevrendekilerin, arkadaşların, ailenin sana öğretmiş olduğu cinsellik ile alakalı bütün doğruları bir kenara koy. “Sen ne istiyorsun? En garip fantezilerin neler? Gerçekleştirmek istediğin şeyler neler? Cinsellik sana öğretilmeseydi, başkalarından duymasaydın bunu nasıl yaşamak isterdin?” bunları lütfen kendine sor. Bu yazının en önemli noktası bence bu. Kendini keşfetmen ve kendi iç sesini biraz daha fazla duyman için sana yardımcı olmaya çalışıyorum. Umarım yardımcı olabiliyorumdur.


İlk cinsel birleşmen belki çok da mükemmel olmayabilir. Önemli olan ise kendini daha fazla tanımaya çalışmandır. Nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını gözlemlemeye çalış. Partnerin veya partnerlerinle tecrübe ettikçe, yaşadığın cinsellik daha da iyi olacaktır.


Ve son olarak, sonuç odaklı değil de ana odaklanırsan senin için daha güzel olacaktır. Bedenine odaklanmak, yaşadığın duyguları arttıracaktır. Ve aynı şekilde sonuç odaklı gitmemek de sevişme sürenizi genel olarak biraz daha uzatacaktır. Toplamda çok daha yüksek bir zevk almana yardımcı olacaktır.


Eğer benden bu konularla ilgili online terapi almak istersen lütfen hiç çekinme. Samimi bir şekilde konuşarak, pek çok şeyi aşabiliriz.


Kendine çok iyi bak!


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page