top of page
Ara

KIZLIK ZARI BAKİRELİĞİN KANITI MI? #sözümbeldenaşağı

Güncelleme tarihi: 26 Oca 2021

Kızlık zarı, bakireliğin direkt bir kanıtı olarak görülüyor. Ancak, bu ne kadar doğru bir bilgi? Bilimsel araştırmalara baktığımız zaman, gerçekten bu, doğru bir yöntem mi veya böyle bir yöntem uygulanmalı mı?Bakirelik, toplumlar ve dinler tarafından kadınların cinselliğini kontrol altında tutabilmek için uygun bir yöntem olarak görülmüştür. Kızlık zarıyla ilgili yüzlerce yıldır gelen ve devam eden 2 farklı mit vardır. Bunlardan birincisi, kadınlar ilk vajinal ilişkiye girdiği zaman kızlık zarı yırtılır ve kanar. Yani aslında bir başka deyişle, ilk gecede çarşafta kan yoksa, o kadın bakire değildir algısı. İkinci mit ise, kızlık zarı ilk birleşme sonrasında direkt yırtılıp kanayacağı düşünüldüğünden dolayı ortadan kaybolduğunu veya çok büyük bir değişim olduğunu düşüncesidir. Bu iki mite bakarak bir kadının bakire olup olmadığını genital bölgesine bakarak, bekaret testi yaptırarak anlayabiliyoruz. Ancak bu mitler gerçek değildir. Bir kadının genital muayenesini yaparak ve kızlık zarını inceleyerek o kişinin cinsel geçmişi hakkında herhangi bir bilgi edinilemez. Daha detaylı açıklamam gerekirse; tek bir çeşit kızlık zarı yoktur. Pek çok farklı kızlık zarı vardır.

Bir araştırmada 36 hamile kadının kızlık zarlarına bakılarak, o kişilerin cinsel ilişkiye girip girmediklerini anlamaya çalışmışlar. Sadece 2 kişinin cinsel ilişkiye girdiklerini not alabilmişler. Yani diğerlerinin cinsel ilişkiye girmediklerini düşünmüşler. Bu açıklamaya bakarak, kızlık zarı mitini çürütmüş oluyoruz.


Kadınların %50’si herhangi bir kanama olmadan rahatlıkla cinsel ilişkiye girebiliyor. Biz bu tarz kızlık zarına esnek kızlık zarı diyoruz. Ve aslında biyolojik olarak baktığımız zaman, kızlık zarı dediğimiz şey sadece kadınların vücudunu mikroplardan koruyan bir zardır. Bir kadının genitaline bakarak, cinsel geçmişi anlaşılamaz.


Toplumlar aslında kadınların çekici, güzel ve seksi olmasını bekliyor. Ancak bu şekilde olurlarsa bir eş bulabilecekleri düşünülüyor. Diğer yandan kadınların bakire olması da bekliyor. Bakire olması ve aynı anda eşini de en iyi şekilde tatmin etmesi bekleniyor. Bu durum dünyaya baktığımız zaman, ne yazık ki yüzyıllardır devam etmektedir. Ancak, artık bizim jenerasyonumuzla birlikte kadının da erkeğin de bu konular hakkında çok daha bilgilendiğini görüyorum. Ve bu durum beni çok mutlu ediyor. Eğer bu yazı seni hala tatmin etmediyse ve karşındaki insanın bakire olup olmadığını hala merak ediyorsan, herhangi bir yöntemle anlamaya veya varsaymaya çalışmak yerine belki sormayı denemelisin. Karşındaki kadın da bu soruya istediği şekilde cevap verme hakkına sahiptir.

Umarım bu yazı senin için de faydalı olmuştur. Eğer benden bu konularla ilgili online terapi almak istersen lütfen hiç çekinme. Samimi bir şekilde konuşarak, pek çok şeyi aşabiliriz.


Kendine çok iyi bak. Görüşmek üzere!

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page